NeleryokkiFM Radyo Yayını Yardım

 

DJ LERE YARDIM

Flatcast Radyoda sorunsuz yayın için Port Açmak için tıklayın Modem Şifreleri için Tıklayın

Öncelikle dj ler programın son F5 Versiyonun  , F 5.22 versiyonu ve F 5.3 versiyonu (NeleryokkiFM bu versiyonu kullanmaktadır) <<DJler icin  (son versiyonlar, 2.link)
Yayın almadan önce Flatcast yayını yapan tüm ekranları kapatınız. Aynı anda yayın dinlerken açamazsınız

Browser (tarayıcı) olmadan yayın yapmak için DJ ler Programı buradan indirip ( Producer (Version F5.3)   yayını  yapabilriler.

Kurulum;
1. Adım; üstteki linke tıklayıp setup indiridiginizde Tıklayıp install edin, yükleyin.

2. Adım; Yükleme bittikten sonra açılan pencereye radyo Sid ve şifrenizi girerek Start ile yayın yapabilrisiniz.

Not:Nikiniz ve Şifreniz ile yayına giremiyorsanız, "This page con only be accessed by registered users. Please enter your Username and your Password. "  hatasi veriyorsa. Önce http://www.flatcast.com a girin solda.. Kayıtlı nikinizi ve sifrenizi girip Login'e basın. Sonra yayin almaya calisin.

Yine alamazsaniz Burayi Tiklayin  radyomuzun SID nosu ve şifresiyle yayını alın.

DJ lerimiz için  Yayını devralma (Takeover) tıkladığınızda kullanıcı bilgilerini giriniz. Bu durumda İkisi küçük toplam üç pencere açılıyor.
*Büyük pencere chat ve radyo yayın sayfası
*tools penceresi, chat sayfasının arka planını belirler ordan bir tanesini seçeceksiniz (ör: Radio dark).
*flatcast dj-mixer penceresi de radyo yayınımız içinRADYO DA SLAYT SHOW GÖSTERMEK (Flatcast  - ChatRadio Island sol alt kösesindeki degisen resim playerini anlatiyoruz)
DJ-Mixer Bilgileri

DJ-Mixer sayesinde radyo yayınınızı  suna bilirsiniz. Imkanları:  (.mp3, .wav, vb.) formatları çalması,  Otomatik Şarkı geçişler,  Kompressor/Limiter sayesinde otomatik ses ayarı,  Talk Over) sayesinde Şarkı aralarında anons yapma

DJ-Mixer Kullanımı
Şarkı eklemek : [Add]-Tuşu ile Bilgisayarınızdan şarkı seçip ekliye bilirsiniz. Bilgisayarınızda bir veya birden fazla şarkı seçtikten sonra [Ok]-tıklayıp Şarkıları Mixere ekleyiniz.
Sıralama :Sarkılarınızı Mixere ekledikten sonra. Listede şarkıyı seçip maus tuşunu basılı tutarak yukarı aşağı doğru sırasını değiştire bilirsiniz
Listeden şarkı silmek:Listeden çıkarmak istediğiniz şarkıyı seçin ve [Del] tuşu ile şarkıyı silin
Liste yayını yapmak :Çalınan şarkı, listeden düşmemesi için [Cycle]-Tuşunu tıklayınız. Böylece Listedeki şarkılar bir defa çaldıktan sonra Liste yeniden başlıyor
Rastgele şarkı seçimi:DJ-Mixer şarkıları rastgele çalması için [Rnd]-Tuşunu tıklayınız. Böylece DJ-Mixer listedeki şarkıları karıştırıyor.
Çalan sarkıyı atlamak:Çalan şarkı hatalı ise veya çalmak istemiyorsanız [Skip] Tuşunu basarak diğer şarkıya geçebilirsiniz.
Pause :[Pause]-Tuşu ile çalan şarkıyı durdura bilirsiniz.
Pause after song :Şarkı bitince otomatik olarak diğer şarkıya geçmemesi için [Pause After Song]-Tuşunu tıklayınız.
Talk Over :[Talk-Over] Tuşu sayesinde Mikrofon ile konuşabilirsiniz, özelikler,
•   Talk Over tıkladığınızda çalan şarkının sesi iniyor
•   ve Mikrofonunuzun sesi yayına veriliyor
[Talk Over]-Tuşun altındaki yönlendirici sayesinde, Mikrofon ve Müzik ses ayarını değiştire bilirsiniz.
Kompressor/Limiter Ses Ayarı :DJ-Mixerin sağ tarafında Ses ayar yönlendirmesi var. Ne kadar çok yukarı doğru getirseniz Ses artar
Audio :Ilk evvel [Insert]->[Audio] seçerek DJ-Mixerimizi ekleyelim. Gördüğünüz gibi Insert Audio seçtiğinizde sesşeriti ve Dj Mixer açıldı. Sesşeritin köşelerini tıklayarak uzunluğunu ve yerini değiştire bilirsiniz. Dj-Mixerde [Add] tıklayarak şarkı ekleyip çalmaya başlayabilirsiniz. DJ Mixeri ilerleyen bölümlerde daha detaylı anlatacağım
DJ Mixer ile başlamadan evvel Audio seçeneklerini gözden geçirelim

Qualität / Kalite:Sağ fare tuşu ile sesşeritini tıklayın ve menüden [Audio]->[Quality] seçiniz. Çeşitli kalite seçeneklerini göreceksiniz. Değer yükseldikçe,  dinleyicide ses kalitesi  yükselcek. Tek Radyo yayını sunuyorsanız en yüksek değeri seçmenizi tavsiye ediyoruz, şayet sesin yanında webcam veya resim görüntüsü aktarırsanız, ses kalite değerini düşürün. Eğer müzik yayını sunmayıp sade microfon ile konuşuyorsanız 16kbps ses kalitesi yeterlidir. 8 kbps seçerseniz sesiniz anlaşılır fakat   ses kalitesini fazla germiş olursunuz.

Stereo :Ses kalitesinin değerini 16kbps den yüksek seçtiyseniz, Stereo ve Mono arasında seçim yapabilirsiniz. Bunun için sağ fare tuşu ile ses şeritini tıklayın ve menüden [Audio]->[Stereo] seçiniz. Stereo seçeneği etkin değil ise  Mono dur, Stereo için lütfen seçeneği  etkinleştiriniz

Design :Sesşeritin görünümünü değiştirebilirsiniz [Audio]->[Design] seçeneğinde uygun görünümü bulana kadar degiştiriniz.
 
Threshold:Sağ fare tuşu ile sesşeritinin üzerine tıklayın ve menüde [Audio]->[Threshold] seçin. Bunun sayesinde  ses sinyalı belirli seviyeyi geçtikten sonra ses aktarılacaktır. Böylece sessizlik ve cızırtı önlenecektir. Özellikle mikrofonlu yayınlarda Bandgenişliği tasarruf edilir. [Threshold] özelliği sorunsuz çalışması için mikrofon ve ses kartınız kaliteli olması lazım.     

Sesşeritini saklamak :Sağ fare tuşu ile sesşeritinin üzerine tıklayın ve menüde [Audio]->[Visible] seçtüğinizde, sesşeritinin etrafında pembe çerçeve görünecektir. Dinleyicilere ses aktarılıyor fakat sesşeriti dinleyicilerde görünmeyecektir

MuteTusu:Sağ fare tuşu ile sesşeritinin üzerine tıklayın ve menüde [Audio]->[Mute Button] seçerek yayın penceresinde gri mute nesnesi görünecektir, dinleyici bunun üzerine tıkladığında sesi açıp kapata bileceklerdir.

Audio Silmek:Sağ fare tuşu ile sesşeritinin üzerine tıklayın ve menüde [Audio]->[Remove] seçerek sesşeritini ve DJ Mixeri siliyorsunuz.

DJ Mixer açıp kapatmak:Sağ fare tuşu ile sesşeritinin üzerine tıklayın ve menüde [Audio]->[DJ-Mixer] seçeneğinde DJ-Mixeri kullanıp kullanmayacağınızı belirte bilirsiniz, şayet Winap veya başka bir player ile çalışmak istiyorsanız  [Use DJ-Mixer] seçeneği sayesinde DJ-Mixeri devre dışı bırakabilirsiniz. [Show DJ-Mixer] ile DJ-Mixer penceresini kapatıp açabilirsiniz.

Çekim Kaynağı :Sağ fare tuşu ile sesşeritinin üzerine tıklayın ve menüde [Audio] seçtiğinizde en aşağıda bulunan tüm ses kartlarını göreceksiniz. Kayıt için  kullandığınız seskartını seçin.   
Yayını Tam Ekran Dinlemek için: Dinleyiciler radyo üzerine mouse ile sağ tıklayıp "Full Screen" i seçerlerse yayın tam ekran olur. Aynı şey 2.kez yapıldığında ekran normale dönecektir.
URL/ Link eklemek :Bu nesne sayesinde, Radyo ekranina link yani www adresi örnek:( flatcast-paylasim. com ) secip acilan adrescubuguna resim linkini ekleyin. örnek : neleryokkifm Enter tusunu tikladiktan sonra resim yayin pencerenizde görünecektir. Linkde hata yaptiysaniz resim yüklenmiycektir.
Video Eklemek :Yayında Webcam görüntüsü açmak istiyorsanız Design Tool moduna geçin ve [Insert]->[Video] seçiniz. Sol fare tuşu ile ekranda açilan Video görüntüsünün yerini ve boyutunu değiştire bilirsiniz. Video özeliğinin ayarları:

Qualität/ Kalite :Sağ fare tuşu ile Video Penceresine tıklayınız ve [Video]->[Quality] seçiniz, böylece Video görüntüsün kalitesini değiştire bilirsiniz:
Pause/ durdur :Sağ fare tuşu ile Video Penceresine tıklayınız ve [Video]->[Pause] seçin. Böylece Webcam görüntüsünü durdura bilirsiniz

Video silmek :Sağ fare tuşu ile Video Penceresine tıklayınız ve [Video]->[Remove] seçin, böylece Webcam görüntüsünü yine kapatabilirisiniz.
Resim Eklemek :Yayin pencerenize en fazla 8 adet resim ekleye bilirsiniz, bunun icin yayin penceresinde sag fare tusunu tiklayin ve menüde [Insert]->[Picture] secin. Cikan cerceveye sag fare tusu ile üzerine tiklayin ve resmi bilgisayarinizdanmi veya internettenmi eklemek istediginizi belirtin. Resim ayni arkaplandaki gibi 100KB ile sinirlidir.

Internetten olan resimler
Internetten eklemek icin [Picture]->[Source]->[URL ] secip acilan adrescubuguna resim linkini ekleyin. örnek : resim Enter tusunu tikladiktan sonra resim yayin pencerenizde görünecektir. Linkde hata yaptiysaniz resim yüklenmiycektir.
Resmi bilgisayardan eklemek
Resmi bilgisayardan eklemek icn menüde [Picture]->[Source]->[File] secip, acilan pencerede resmi bilgisayarinizdan secin ve ekleyin. Resim boyutu ne kadar büyük ise dinleyici okadar gec acilir.

Resmi ses seriti olarak kullanmak
Sesceriti olarak resim eklemek istediginizde, sag fare tusu ile resmin üzerine tiklayin ve menüde [Picture]->[Use as Volumeter] secin, böylece resim sarkinin ritmine göre hareket edecektir.

Resim silmek
Sag fare tusuna tiklayin ve [Picture]->[Remove] secin.
Mikrofondan Yayına Ses Vermek:-DJ Mixer penceresinden Talk over ile dj ses girişi yapabiliyoruz. Talk over'e basıp mikrofondan konuşabiliriz.Pouse after son a basarsak parça bitmeden parça bitiminde sistem bekler bu esnada konusmamizi yapariz, bitince talk overe tekrar basarız.Pouse after song tuşuna yeniden basıp parçaların devamını sağlarız.Talk over altindaki ses çubuğu tam kapatilirsa sadece ses, sağ tarafa doğru az açilirsa ses ve muzik yayina verilir.
BAN LAMA :Küfür eden kişiyi kilitlediğiniz yada ignore ettiğiniz an onun iletileri zaten hemen ekrandan siliniyor

-Her misafirinize 3 ayri statü verebilirsiniz. (sag ve sol secenek)
1.Etap: Mavi kösenin icinde kanca Chati bildigimiz gibi kullana bilir
2.Etap: Mavi kösenin icinde X Yazdiklarini ve yazmis olduklarini sade Dj okuyabilir.
3.Etap: Kirmizi kösenin icinde - Yazdiklarini ve yazmis olduklarini kimse okuyamaz. (KIRMIZI KART)

sol secenek yetkiyi artirir
sag secenek ise yetkiyi azaltir

OPEN CHAT/RECTRICTED CHAT: Girenlere sinirli chat yaptirma. Bu modda iken girenler yazi yazamazlar ancak sadece dinleme yapabilirler. DJ istediğinde yazma yetkisi istediği dinleyiciye verebilir. Modu değiştirmek için Restricted Chat üzerine tıklayarak OPEN CHAT moduna dönülür.

Sade Dj ekraninda görünen (misafir penceresinin en üstünde) Open Chat yazisina tikladigimizda, RESTRICTED CHAT moduna gecer.
Bu durumda yeni gelen misafirler chate sade dj in müsadesi ile katilabilirler,
( yani satüsü: 2.Etap Mavi kösenin icinde X Yazdiklarini ve yazmis olduklarini sade Dj okuyabilir.)

Tolls yada DJ Mixer Pencereleri kapanmış ise: Bu pencereleri açmak için radyo ekranı köselerine mouse ile sağ tıklayın pencereler geri gelecektir.Yada açılan menüde Show Toolls seçin

FLATCAST 5.22 DEĞİŞİKLİKLER

Flatcast'ın son sürümünde pek fazla bir değişiklik yok, bir kac görünüm hariç 4 noktada değişiklik yapıldı!

* Kayıt defteri
* Chat girişleri
* Gizli Değişiklikler
* Mapping Info

Kayıt Defteri
Artık kayıt defterine (Save to File Button) tıkladığınızda bir .txt editörü yerine başka bir pencere'de html sayfası açılıyor! Açılan html sayfasında yazıları kopyalama ve linklere tıklama imkanı var!

Ekran GörüntüsüAyrıca Chat Penceresinin üzerine gidip sağ tıklayıp Chat yazısının üzerine gelince açılan listede hangi radyolarda nezaman kayıt defterini açtığınızı görebilirsiniz.Chat girişleri
Misafirlere verebileceğiniz 3 çeşit statü var, bunları değiştirdiğinizde yukarıda resimde görünen iconlar'da değişir!

* Guests All Alloved
misafirlere açık!
* Guests Read Only
misafirler sadece chat'te yazılanları okuyabilir, nickleri listede görünmez!
* Guests Blocked
Misafirlere Chat tamamen kapalı, listede isimleri görünmez, ve chat penceresinde bir uyarı çıkar (chat disabled for guests, pleas login) Ekran Görüntüsü
* Bye...
Bir dinleyici yayından çıktıktan sonra ortalama 60 saniye Nicki listede ( Bye Al-Pi )olarak kalıyor, gerektiğinde kırmızı çizebilmeniz icin.

Gizli Değişiklikler

* Chat ayarları: Artık misafirlerin açık veya kapalı, özellerin açık veya kapalı yada Dj mixer veya başka bir mixer kullanılcaksa, kullanım ayarları eskisi gibi tema üzerinde kaydedilmiyor, windows Registry (kayıt defteri) üzeri kaydedildiğinden, hangi temayı kullanırsanız kullanın ayarlarınız artık hep aynı kalacaktır!
* Takeover: İsteyenler artık kendi bilgisayarında devir imkanını (Takeover'i) sürekli açık bırakabilcekler, bunun için Windows Regsitry'e bu ayar verilmeli 1 veya 0 --> HKEY_CURRENT_USER\Software\1 mal 1 Software GmbH\Flatcast\Settings\Takeover
* Preset: Bilgisayarımızdan yüklenen Tema arkaplanları cok yavaş açıldığından bu imkan artık kaldırılmıştır, sadece URL (link) olarak kabul edilecek.


Mapping Info
Yukarıda resimde görmüş olduğunuz gibi artık port bilgileri hariç Local IP yazan yerde, bilgisayarınızın modemden aldığı TCP/IP numarasını öğrenebilirsiniz. Default Geteway yazan bölümde'de , modeminizin IP Numarasını göreceksiniz!

FLATCAST 5.3 DEĞİŞİKLİKLER

F 5.3 Kisaca yapılan değişiklikleri şöyle sıralayabiliriz:

•Bilgisayardan hic bir resim yüklenemeyecek.

•Chat akimi: yukardan assaga eskisi gibi - assagdan yukari (yeni) eger yazma kutusu chat kutusunun altinda olursa !

•Loginde beni hatirla imkani, buraya kanca eklenirse her girdigimiz F5.3 radyolarina otamatik login yapmis olacagiz.

•Fcp artik url üzeride radyoya eklenebilir .

•Yeni sürüm  producer veya viwer cikacak olursa, kullanicilar yayinda bildiri alacak.

•Yayinda muzik ve sesin gecikmesi daha azaltilmistir. En fazla 30 saniye gecikme olabilir.

•Full screen penceresi optimize edilmistir.

Kayan Yazı: Bu kodlar chat sirasinda calismiyor, sadece dj ismi, toplam sayi, dinleyiciler vs. gibi tema icerisinde kullaniliyorlar ve hareketli yazi imkani sagliyor. Yeni kodlari kullanabilmek icin (dj, dinleyici) producer'i guncellemeniz gerekiyor.
#{m10} Kayan yazi (yavas)
#{m55} Kayan yazi (normal)
#{m600} Kayan yazi (hizli)
m harfinin arkasina 0 ile 1000 arasi hiz rakami verebiliriz.

Ayni method n harifi ilede yapilabilir, aradaki fark yazi iki kere gectikten sonra ufak bir aralik verip tekrarlaniyor olmasi.

#{n10} kayan beklemeli yazi (yavas)
Rakamlar yine yukardaki gibi verilebilir. Bu ozellikler ornegin hareketli dj ismi yazmakda kullanilabilir.


Yazi Konumu
Yazilarin ortada gorunmesini saglar.
#{ac} yazi bölümün ortasinde (center)

Yazilarin sagda gorunmesini saglar.
#{ar} yazi sagda (align right)

Chat Temizliği:  DJ yayinda chat penceresinde sag fare tusu tiklayip CHAT - Delete Chat  secip sayfadaki tüm yazilari sile bilir!.Sildigi zaman otomatik mesaj  cikiyor ekrana ALL CHAT DELETE diye
Not:Dinleyicilerde yaziarin silinmesi icin  yeni Viewerlei indirmeleri lazim


Indirmek icin
Flatcast Producer <<DJler icin
Flatcast Viewer <<Dinleyiciler icin

Flatcast Son versiyon (5.3) programı   

-Delete Chat = Chat temizlik fare ile Radyo ekraninin üzerine gidip sag secenekle Chat > Delete Chate tiklamaniz yeterli.


Toolsdaki Temalarinizi  yedek almanizi tavsi ederim bunun icin TOOLs - EXPERT MODE - PRESETS - EXPORT to FILE  secin da sonra yine eklemek icin IMPORT to FILE secin

Desktop :Desktop sayesinde dinleyiciye masaüstünde yapdigniz bir calismayi aktara bilirsiniz, birnevi uzaktan yardim görevini görür. Bilgisayariizda yapdigniz islemler Radyo ekraninda yayinlaniyor
[Insert]->[Desktop] secerek beyaz bir pencere acilacakdir.
örnek: Bilgisayarinizda Paint ile bir resim cizecekseniz  Paint Penceresini , radyo ekraninda acilan beyaz pencerenin üzerine getirdignizde dinleyicilerinize bu aynen aktarilcakdir.

[Desktop]->[Catch Window] sayesinde Dinleyiciye aktarmak istedigniz görüntüyü yakalaya bilir ve otomatik olarak [Desktop] penceresininüzerine yerlestiriyorsunuz.

Daha iyi bir sonuc almak icin:
    * Görsel efektleri kapatiniz
    * Menü altinda gölge gösterimini kapatiniz
    * Renk kalitesini 16 bit e düsürün
Path: Path özeligi ile  dinleyicilerinize  herhangi bi belge yollayabilirsiniz formati önemli. [Insert]->[Path] secerek acilan Pencerede Bilgisayarinizda  bir klasör  secip Dinleyciye o klasörün icinde bulunan belgeleri yollayabilirsiniz.
Bu özelik hakkinda daha  detayli bilgi icin Flatcast dersleri bölümünde resimli anlatim bulabilirsiniz
No Free Stream Entry Point sorununun nedenleri:Türkiyede Yaşıyorsanız Bu Sorunla Karşılaşmanız Gayet Doğal..... Çözümüne Gelince : 40123 Nolu Portun Güvenlik duvarından açılması gerekir.Portları Modemden Açtığınız Anda Pc Güvenliğiniz Tehlike Altındadır.. Tek Gereken Bağlantı Hızı Yüksek Bir Arkadaşınızın (Almanya,İtalya,Belçika vs yerlerden) Radyoya Girmesi..... Bu Onun Bir Anlamda Köprü Görevi Yapması Anlamına Gelir...... Sorun ortadan Kalkar !!!!
Ekran/Tema Yükleme: Tools ekranında expert mode basınız. Tools ekrnaında preset menüsüne tıklayarak import from file seçeneğine tıklayınız ve hazirlanan ekran dosyasini(***.fcp) açiniz. Sonra tools ekranındaki Easy Mode tuşuna tıklayınız. Ekranınızın adına çift tıklamanız ile ekranınız yüklenmiştir.
Anket Ekleme:Multiple Choice
Anket sistemi eklemek icin [Insert] ->[Multiple Choice] seciniz.
Dosyadan Hazir Ekran yüklemek için : Tools penceresinden Expert mode/Design Tools e basıyoruz.Sonra o pencereden preset menüsünden import ile dosyayi açıp yüklüyoruz, sonra easy mode/presets e geçiyoruz.Ekranımız tools penceresinde görünecek, üzerine çift tiklayarak ekranımızı açmış oluyoruz.

5.2 DEN ÖNCEKİ VERSİYONLARDA ..!

özel den mesajlaşmayı kapatma
Exportmode/Design Tools  >Chat-->Write Control -->Private allowed/ isareti kaldir

 Expert mode/Design Tools  Radyo üzerinde çift tıklayın ekrandaki diğer ayarları da değiştirebilirsiniz.

Kayıtsız Niklerin Yazışmasını engellemek: Tools penceresinin en altında bulunan "Expert mode/Design Tools" tusuna tıklayın.Radyo ekranı üzerindeki chat üzerine çift tıklayın bir pencere açılacak (aşağıdaki resim) o pencerede "Write Kontrol" yazan yerde "Login required" i işaretleyin. Tools ekranında "easy mode/presets" basın.2. yol ise exportmode/Design Tools >chat > write control > auto fill user listbox isaretli degilse chatde aktiv olmayan dinleyiciler bir süre sonra listeden kaybolur, taki birdaha birsey yazana kadar:

BİR SONRAKİ DJ E YAYINI DEVRETME:
Yeni Versiyonda: Ekrana mouse ile sağ Tıklayın Take over i işaretleyin.

Eski Versiyonda: Yayının kesilmeden devam etmesi için: Tools penceresinden Expert mode e tıkla, menüden options menüsünden Take Over i işaretliyoruz, sonra easy mode e geçiyoruz.

DIKKAT: "ALLOW TAKE OVER" YAZISINDA ISARETI GÖRDÜKDEN SONRA TEKRAR KESINLIKLE TIKLAMIYORUZ!! EGER TIKLARSAK ISARET GIDIYOR VE DIGER DJ´IN YAYIN ALMASI ENGELLENIYOR!
EVET ARKADASLAR EGER YAYINDAKI DJ BU ISLEMLERI DOGRU SEKILDE YAPARSA RADYO DÜSMEDEN YANI DINLEYICILERE RADYO KAPANMADAN YAYINI DIGER DJ ALABILIR!

Yayın Devralınamıyorsa, Yayındaki dj Take over işaretini kaldırıp yeniden işaretlemelidir.

DIKKAT: EGER ISLEMLER DOGRU YAPILDIYSA VE ISLEMLERI YAPAN DJ´DEN YAYIN ALINAMIYORSA SORUN "ALLOW TAKE OVER" DE DEGILDIR! YAYINI VEREMEYEN DJ INTERNET VERICISI "ROUTER" AYARLARINDAN "PORT 40123" ACMAK ZORUNDADIR AKSI TAKDIRDE HIC BIR ZAMAN BASKA DJ KENDISINDEN YAYIN ALAMAZ!.
Yeni sürümde 4.16 portlarin acik olup olmadigini ögrenmek icin.
Dinleyici olarak bir radyodaysan: chat penceresinin üzerine gidip, sag secenekle statistics tikla, this PC + olmali. yayinci olarak girersen Mapping + olmali

Yeni versiyonda;Misafir Penceresi transperant
-Nick ayrimi (Dj Nicki Kalin - Kendi Nickiniz kursiv) ,
-Misafir penceresinde siralama ayari ,(chat penceresini üzerine giderek sag secenekle Chat>> User Sorting ile 4 degisik Misafir siralama secebilirsiniz.
-Port Kontrolü (chat penceresini üzerine giderek sag secenekle Statistics tikliyarak sizin ve Dj in UDP 40123 portunun acik olup olmadigini kontrol edebilirsiniz.)

Arkadaşlar genelde bu tür sorunlar info nun KIRMIZI oluşundan kaynaklanıyor bunu tesbit etmek için flatcasta f5 versionu ile yayın yapan herhangi bir radyoya girin ve chat penceresinin içinde sağ fare tuşu tıklayın açılan pencerede info olanı tıklayın My PC olanı sizin renginiz
Producer olanı yayını sunanın rengi ...

İnfo sonucu Mapping görüntüleri
YEŞİL + YEŞİL             KIRMIZI + YEŞİL           KIRMIZI + KIRMIZI

Arkadaşlar KIRMIZI olan sade YEŞİLLE bağlana biliyor

YEŞİL olanı her ikisi ilede bağlana biliyor yani hem KIRMIZI hem YEŞİL

yayınıma kimse giremiyor  sorularınıza :
Dj'nin portunun açık olmaması,  ayarlarının KIRMIZI olması gelen dinleyicininde portunun açık olmaması KIRMIZI olması, sonuç baglanım kurulamaması..

Radyoma bazı kişiler girmeden başkaları giremiyor :

Dj'nin ve giremeyenlerin portlarının KIRMIZI yani kapalı olması ve "bazı  dinleyici girdiginde giriliyor" dediginizin portunun açık olması ve onun baglantısı ile baglanmanız yani bir YEŞİL ile baglanmış oluyorsunuz   

Ben yayın yaparken herkes düşüyor:
bu durumda herkesin statüsü KIRMIZIve tek YEŞİL yayına girdiginde yine ona baglanıyorsunuz şayet o kişi yayından çıkarsa herkes yine düşer

Yayınım açık olduğu halde kimse giremiyor veya çok az kişi girebiliyor:
Dj'nin netinin düşük olması ve msn, skyp, müzik indirme gibi programlarının açık olması kalan upload miktarınca dinleyicinin girebilmesi

FLATCAST F5 VERSIYON  ...İndir

  • Yayin penceresi "eski mavi connecting" penceresi yenilendi ve artik giris de hizlandi..
  • Yeni Smileyler eklendi :)
  • Smileyler artik bosluk tusu (space) basmadan yollanabiliyor
En Önemli yenilikler :
 
  • Eski "Restricted Chat"    ->   "Safe Chat" oldu ve radyoyu acdignizda ilk safe chatte acilir yayin!
  • "F" özeligi sabit dinleyicilerinizi  Arkadas  yapabilirsiniz
     
  • ve   Cizlili Nickler artik devamli cizili kalliyor Ister yeniden yayini baslatin ve/veya Yayini verdikden sonra.
  • Radyodan Dinleyici cikdignda Nick aninda üye listesinden düsüyor.
  • Dinleyiciyi cizdigniz zaman (turuncu - ) cizieln kisi Üyelistesini göremiyor.
Bir dinleyicinizi arkadas yapmak icin crtrl + sol fare tusu veya strg + sol fare tusu  ile nickin önündeki icona tiklayarak ve gelen  soru mesajini ok ledikden sonra bu dinleyici "arkadasiniz" olarak isaretliyorsunuz... Bu bütün djler icin gecerli yani Dj1 birini "arkadas" diye isaretlerse DJ2 de yine o nick "arkadas" olacakdir. aynisi  ve icin gecerli kitledigniz nick her djde ve her yayinda kitli duracakdir!

"Safe Chat" nedir:

Giren Dinleyici  direk cizili olucakdir ve tek DJ ile  yazisa bilcekdir.. Dj icona tikladigi zaman Dinleyici sohbete katila bilcekdir.. Yani ayni eski "Restrited Chat" gibi. Simdi iste   Arkadas özeligi devreye giriyor Arkadaslariniz direk DJ onayi olmadan yayina gire bilcekler bu Liste yayini yani dj pc basinda degilse  cok güzel bir özelik.

Bizden size tavsiye Chati devamli safe chatte birakin böylece inanin bu yöntem Bandan daha iyidir !

Bunlar en önemli özelikler bir kac teknik yenilikler oldu.. chatin hizlanmasi gibi vs...
F5 de denemler bittikden sonra ve sorunsuz sekilde yayinlandikdan sonra 4.12 ve 4.15 ler kalkiyor iptal edilcekdir ve 4.16 F5 oluyor
 

Smileylerde bir yenilik daha
Smiley kisa komutlarda artık devrede
KISA KOMUTLAR

Radyo ekranına sanatçı ismini veya şarkı ismini veya toplam dinleyici sayısını yazmak icin kısa komutlar


#A - Sanatçı isimi
#C - Radyodaki dinleyici sayisi
#D - Şarkı isimi
#F - Radyoda durdunuz süreyi gösterir
#G - Saat
#N - Dinleyicinin niki örnek: Hosgeldin #n herkes ekranda kendi nikini göre bilir
#T - Total girisler radyonuzu acdigniz günden bu yana kac kisi radyoya girdini göstreren sayac ( bu sayaca kendi görüsüm hic önem vermiyorum 10 defa f5 tiklarsaniz 10 kisi giris yapmiz diye gösterecek  )
#b - Bold kalin yazmak icin
#i - italik egri yazi icin
#u - altcizgi
#s - Yazinin ortasi cizik ollmasi icin
#o - Bant genişliği
Kota bilgileri
#Q - gönderilen
#r - alinan

YAYIN SORUNLARI & HATA KODLARI..!

Err01
Almanca: Zu diesem Fehler ist leider keine Meldung verfügbar.
İngilizce: There is no message available.
Türkce: Bu hata için rapor mevcut degil
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Err02
Almanca:Die Sendung wurde vom Produzenten bereits beendet. Am besten Sie versuchen es nach einer Weile erneut. Vielleicht startet der Produzent die Sendung nochmal.
İngilizce: The Show has been terminated by the broadcaster. May be the broadcaster restarts soon. Please try it again after few minutes.
Türkce: Yayın sunucu tarafından sona erdi, daha sonra tekrar deneyin belki sunucu yayını yeniden başlatır.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Err03
Almanca: Flatcast nutzt das Protokoll UDP Port 40123. Dieses kann auf Ihrem PC nicht empfangen werden. Die häufigsten Ursachen sind:
* Sie sind über einen Router/Firewall mit dem Internet verbunden, der UDP blockiert.
* Sie haben eine "Personal Firewall" installiert, wie z.B. ZoneAlarm, XP Firewall etc. Schalten Sie in dieser Firewall UDP Port 40123 frei.
* Sie sind über einen Proxy-Server mit dem Internet verbunden und haben kein Gateway eingestellt.
İngilizce: Flatcast uses the protocol UDP Port 40123. At the moment your system does'nt work with that protocol.
Typical reasons:
• You are connected to the internet via router/firewall, which blocks UDP.
• You are using a "Personal Firewall" like ZoneAlarm, XP Firewall etc. Please open in the corresponding configuration settings UDP Port 40123.
• You are connected to the internet via router and there is no default gateway in IP-settings (usually default gateway = internal IP-adress from Router).

Türkce:
Flatcast UDP 40123 protokolu kulanmakta. Bu sizin bilgisayarınızda alıntılanamıyor ..
genel sorunlar:

"internet bağlantılı (Router/Firewall) "ateş duvarından" buda sizin UDP'nizi engelliyor (bloke ediyor)
"şahsınız tarafından kurulan güvenlik duvarından örnegin >> ZoneAlarm, XP Firewall vs vs güvenlik duvarınızı UDP port 40123 açmanız ve yönlendirmeniz geregerekir..
"ağlar arasında geçişi sağlayan (proxy-Server) hizmetinizde geçitiniz yok, (yönlendirilemiyorsunuz)

-------------------------------------------------------------------------------------
Err04
Almanca:
Sie haben nicht genug Arbeitsspeicher. Evtl. brauchen andere laufende Programme den Speicher. Beenden Sie diese und probieren Sie es erneut.

Ingilizce:There isn't enough physical memory available. Perhaps there are running other programs extensive memory usage. Please stop that programs and try it again.
Türkce:Işlemciniz yeterli değil bu durumda açık olan programlar tarafindan işlemciniz kullanımdadır , programları kapatıp tekrar deneyin...
--------------------------------------------------------------------------------------
Err05
Almanca:Zu diesem Fehler ist leider keine Meldung verfügbar.
İngilizce:There is no message available.
Türkce:Bu hata için rapor mevcut değil
--------------------------------------------------------------------------------------

Err06
Almanca: Ihr Netzwerk erlaubt es nicht Daten über UDP Port 40123 zu übertragen. Vermutlich benutzt eine andere Anwendung bereits diesen Port
İngilizce:Your network does not support the protocol UDP on Port 40123. Propably the port is already in use by another application.
Türkce:Bağlantılarınız UDP port 40123 geçiş vermiyor, farklı bir uygulama tarafından bu port kullanılıyor olabilir.
--------------------------------------------------------------------------------------

Err07
Almanca:Ihr Netzwerk erlaubt es nicht Daten über UDP Port 40123 zu übertragen. Vermutlich benutzt eine andere Anwendung bereits diesen Port.
Ingilizce:Your network does not support the protocol UDP on Port 40123. Propably the port is already in use by another application.
Türkce:Bağlantılarınız UDP port 40123 geçiş vermiyor, farklı bir uygulama tarafından bu port kullanılıyor olabilir
-------------------------------------------------------------------------------------

Err08
İngilizce:Unable to render show
Türkce:Varsayılan işlemciniz yayına karşılık vermiyor.

--------------------------------------------------------------------------------------

Err09
Almanca:
Die Sendung wurde vom Produzenten bereits beendet. Am besten Sie versuchen es nach einer Weile erneut. Vielleicht startet der Produzent die Sendung nochmal.
İngilizce:
The Show has been terminated by the broadcaster. May be the broadcaster restarts soon. Please try it again after few minutes.
Türkce:
Yayın sunucu tarafından sona erdi, daha sonra tekrar deneyin belki sunucu yayını yeniden başlatır
-------------------------------------------------------------------------------------

Err10
Almanca:Sie besitzen nicht die erforderlichen Rechte auf Ihrem PC.

İngilizce: Sorry, may have to less right user rights (please ask your system administrator).

Türkce:Bilgisayarınızda gereken izinlere sahib değilsiniz.

-----------------------------------------------------------------------------------------
Err11
Almanca:
Flatcast arbeitet im P2P-Verfahren. Es konnte kein geeigneter Knoten gefunden werden, von dem Sie die Sendungsdaten empfangen können. Vorallem wenn wenig Teilnehmer in einer Sendung sind, liegt das Problem vielleicht garnicht bei Ihnen. Wenn das Problem aber öfter auftritt, sind die häufigsten Ursachen:
* Sie haben eine "Personal Firewall" installiert, wie z.B. ZoneAlarm, XP Firewall etc. die eine optimale Teilnahme am P2P-Verfahren verhindert. Schalten Sie in dieser Firewall UDP Port 40123 frei.
* Sie sind über einen Router mit dem Internet verbunden. Legen Sie ein festes Mapping von UDP Port 40123 auf Ihren Empfangsrechner an Erklärungen für die entsprechenden Routereinstellungen bzgl. Mapping findet man unter (portforwarning)

İngilizce:
Flatcast uses P2P-technology. Currently there is no node, which could deliver you the stream data. If only a small number of viewers join the stream, the reason for the problem might be at the others. If you got the problem more often, the most common reasons are:
• You have installed a "Personal Firewall" like ZoneAlarm, XP Firewall etc. Open within this firewall port 40123 for UDP.

• You are connected via a router/firewall with the internet, which blocks UDP frames. Create a fixed mapping on port 40123 to the sender PC. Some explainations how do this you will find at

Türkce:
Flatcast p2p sisteminde çalışıyor.yayın bilgilerine ulaşmak için uygun bir dügüm bulunamadı..
Bilhasda yayında katılım sayısı azsa..
Genel sorunlar:
" Sizin şahsi bir "güvenlik duvarı (personal Firewall) yükledinizden ZoneAlarm,XP Firewall gibi vs vs. p2p davasını mümkün olduğu kadar iyi iştirak etmesini engelliyor..
Bu UDP port 40123 güvenlik duvarınızda açmalısınız...
"Siz bir Router üzeri internete bağlısınız..bununla ilgili ayarları bu adresde bulursunuz
------------------------------------------------------------------------------------------

Err12
Almanca:
Auf dieses Video-Device kann nicht zugegriffen werden. Häufigste Ursachen hierfür sind:
* das Video-Device wurde nicht bzw. nicht richtig installiert
* ein anderes Programm greift bereits auf das Video-Device zu

İngilizce:
Your system can't access to that video device. Usually ...
• the video device isn't installed correctly ... or ...
• another program has access to the device/li>

Türkce:
Bu Video-alet'e ulaşılamıyor.Buna neden olan genel sorunlar:
"bu Video-alet dogru yüklenmedinden
"bir başka program Video-alet'e ulaştığından

---------------------------------------------------------------------------------------------
Err13
Almanca:
Auf die Soundkarte kann nicht zugegriffen werden. Häufigste Ursachen hierfür sind:

* die Soundkarte wurde nicht bzw. nicht richtig installiert
* ein anderes Programm greift bereits auf die Soundkarte zu

İngilizce:
Your system can't access to the sound device. Usually ...
• the sound device isn't installed correctly ... or ...
• another program has access to the device/li>

Türkce:
Sizin ses kartınıza ulaşılamıyor .. Buna neden olan genel sorunlar:

"Seskartı dogru yüklenmedi..
"Başka bir program tarafından seskartınız kullaniliyor..

------------------------------------------------------------------------------------------------
Err14
Almanca:Die von Ihnen verwendete Flatcast-Version ist überholt. Bitte installieren Sie die neue Version.

İngilizce:Old version! Please install the actual version of FLATCAST.

Türkce:Eski bir flatcast sürümünü kullanıyorsunuz .. lütfen güncel sürümü yükleyin

------------------------------------------------------------------------------------------------

Err16
Almanca:Die von Ihnen verwendete Hardware wird nicht unterstützt.

İngilizce:Flatcast does not support your hardware!

Türkce:Sizin bilgisayar donanımı desteklenmiyor.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Err17
Almanca:Sie haben nicht genügend Bandbreite. Die häufigste Ursache ist: Sie haben Downloads, Messanger Programme, externe Chats etc., die parallel zur Sendung laufen. Schalten Sie diese Programme ab.

İngilizce:Insufficient bandwidth!
Usually caused by active downloads, messenger, additional chats etc. Please stop thoses programs and try it again. If it does not work, your internetconnection seems to be slow.

Türkce:
Yeterli bant genişliğine sahip degilsiniz..
Genel sebepler: paylasim programlari ,illetisim programları, nehari chatlerden vs. paralel çalışmaktadır

----------------------------------------------------------------------------------------------

Err18
Almanca:Sie sind von dieser Sendung ausgeschlossen und haben nicht das Recht, diese Sendung zu empfangen.

İngilizce:
You are banned by the broadcaster!

Türkce:
Yayından men edildiniz ve, yayını alma hakkına sahip değilsiniz.

------------------------------------------------------------------------------------------------

Err19
Almanca:Aus Ihrem Intranet wird bereits auf einen Flatcast-Stream zugegriffen.

İngilizce:There is already another flatcast-stream-access from your local network.

Türkce:sizin intranetinizde flatcast yayını zaten hareketlilikte...
------------------------------------------------------------------------------------------------

Err20
Almanca:Die Sendung läuft bereits und darf nicht übernommen werden. Häufigste Ursachen hierfür sind:

* "Allow Take Over" wurde in der Sendung nicht gesetzt
* Die Routereinstellungen der betroffenen DJs sind nicht korrekt

İngilizce:The Stream is 'onair' but takeover isn't possible. Usually ...
• "Allow Take Over" not yet set by the actual streaming user./li>
• Invalid Router settings at actual streaming user!

Türkce:şuan yayın devam ediyor ve alınamaz buna sebep olan bazı nedenler:
" Allow Take over" yayında oturtturulmamış..
" Yayını sunan sunucu'nin Router ayarları doğru değıl..
--------------------------------------------------------------------------------------------------

Err21
Almanca:Die Sendung wurde soeben von einem anderen DJ übernommen.

İngilizce:The stream has been taken over!

Türkce:Sizin yayınınız bir başka sunucu tarafından az önce teslim alınmıştır.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Err22
Almanca:
Sie haben versucht gleichzeit mehrere Sendungen zu empfangen oder zu senden. Dies ist leider nicht möglich. Schließen Sie erst die bereits laufende Sendung, bevor Sie eine andere Sendung starten.

İngilizce:
You tried to receive a second stream or to receive your own stream. Sorry but that's not possible. In first case, please close the other stream window and try again. Streaming and listening at the same system is not possible.

Türkce:
Ayni zamanda birden fazla yayın açmayayı denediniz, maalesef bu mümkün degil .. Önce birini kapatınız..

MP3'ler ATLIYORSA:Şarkı atlama durumunda yapılacak  seyler, Türkçe karakterler  sarkının atlamasına  neden oluyo ayrıca mp3 üstünde maus sag tiklayin özelliklere girin reklamlar varsa silin  bazen reklamlarda atlamasına neden olabiliyor.Ses kartı sürücü sorunu, donanım çakışmaları ,ses kartı arızası veya aktive X sorunu da mp3 atlamasına neden olabilir.

Mixer Sorunu:WINDOWS Sisteminden VISTA ya gecenlerin yasamis oldugu en büyük sorunlardan birisi FLATCAST Mixerinin bir Saniyeligine acilip yeniden kapanmasi (kayip olmasi) .Kulakligin yada Mixrofunun fisini Bilgi Sayarin ön tarafindaki PEMPE yere takin ve TOOLS yerinden TEMA nizi yeniden secin, hepsi bu, fakat fisi ceker cekmezde Mixer kayip oluyor.

WİNDOWS VISTA TEMA KAYIT SORUNU: Vistada Fcp kaydetmek veya yüklemek için yapmanız gereken internet seçeneklerine giriyorsunuz ondan sonra  güvenlik bölümünü tıklıyorsunuz ve güvenlik menüsünde en altta korumalı modu etkinleştiri pasif hale getiriyorsunuz ve bu işlemden onra bilgisayarınızı açıp kapatıyorsunuz....
 

No Free Stream: sorunu bircok kere soruldugu icin herkezin anliyacagi sekilde anlatmaya calisayim. Flatcast radyolari bircok programlar gibi (eMule, Bit Torrent, Kazzaa, eDonkey, Winmx) peer to peer systemi üzeri calisiyor!.Kisaca al gülüm ver gülüm. Aşagıdaki resimde örnek bir baglanti

_____ hicbir engellemesi olmayan bir baglanti
_____ Firewall kullanilan fakat udp 40123 portlari acik olan bir baglanti
_____ Firewall kullanilan ve portlari kapali olan bir baglanti
_____ uploadunu baska bir programlar (eMule, Bit Torrent, MSN, ICQ, Skyp...) icin harciyor.

1.Örnek:
Dj in baglantisi düsük, sade 2 kisi onun baglantisini kullanabiliyor, Misafir 2 Firewall kullandigindan ve portlari acik olmadigindan kimse onun baglantisindan faydalanamiyor, fakat Misafir 1 in baglantisi yüksek ve Firewall kullanmiyor, bunun sayesinde, diger dinliyiciler radyonuza girebiliyor. Eger Misafir1 yayindan cikacak olursa diger dinliyiciler radyonuzdan düser ve birdaha girmek isteyenlerin cogunda NO FREE STREAM ENTRY POINT POINT yazisi cikar.

2.Örnek: Misafir 5 in djlik yaptigini düsünelim
Zaten düsük olan baglantisinin uploadunu baska programlar icin harciyor, biryanda bir arkadasiyla msn de cam ile görüsüyor, dirger yanda ise kazzaa dan muzik indiriyor.
Sonuc: NO FREE STREAM ENTRY POINT radyosuna kimse giremiyor.

3.Örnek: Misafir 6 nin djlik yaptigini düsünelim
Bununda baglantisi pek yüksek degil ve firewall da kullanmiyor, fakat eMuleden filim indiriyor uploadun cogunu orda harciyor, radyosuna tek 1 dinleyici girebilir, eger bu giren kisi Misafir4 ve 2 gibi portlari kapali ise veya misafir5 gibi Uploudunun hepsini bir baska programlar icin kullaniyorsa.
sonuc: 2 kisilik radyo, digerlerine NO FREE STREAM ENTRY POINT

4.Örnek: Misafir 2 Djlik yapiyor
Baglantisi yüksek firewall kullaniyor ve udp 40123 portlari acik degil.
sonuc: radyoya kimse giremiyor, NO FREE STREAM ENTRY POINT.

EDIT

Portlariizin acik veya kapali oldugunu, bir Firewall un engelleyip veya engellemedigini su sekil ogrenebilirsiniz.
Djlik yaparken Expertmode/Design Tools gecin, chat penceresinin üzerine gidip sag secenek ile show statistics tikla.

Mapping: - ise yaziyorsa ya portlariniz acik degil yada bilgisayarinizda olan bir Firewall Flatcasti engelliyor.

+ yaziyorsa hic bir sorununuz yok demektir.

sonuclar:

-Yayini bir baska dj 'ye devretmek nerdeyse imkansiz
-Dinleyiciler radyoya giremez, yada sik sik radyodan düser ( No Free Stream Entry Point )
- Ses kesintileri olabilir

Port Açma ile ilgili Bilgileri için tıklayın

WINAMP/MEDYA PLAYERDAN RADYO YAYINI YAPMAK

SIZLERE HEM YAZILI HEMDE RESIMLI ANLATIMINI SUNUYORUM ÖNCE ILK ETAPDA YAPMAMIZ GEREKENI ANLATIYOR VE RESMINI EKLIYORUM BIRINCI RESMIN ALTINDA ANLATIM DEVAM EDIYOR!:

ILK OLARAK YAPMAMIZ GEREKEN:

1. EXPERT MODE
2. FARE (MAUS) ILE MUZIK IBRESININ ÜSTÜNE GIDIP SAG TUS TIKLAYIN
3. FARE (MAUS) ILE AUDIO ÜSTÜNE GIDIN
4. RESIMDE GÖRDÜGÜNÜZ GIBI "PRIMARER SOUNDDRIVER" DEN ISARETI YOK EDIP HEMEN ALTINDAKI PC DE OLAN SOUNDKART ISMINE ISERETI EKLEYIN!SON OLARAK YAPMAMIZ GEREK:

1. FARE (MAUS) ILE MUZIK IBRESININ ÜSTÜNE GIDIP SAG TUS TIKLAYIN
2. FARE (MAUS) ILE AUDIO ÜSTÜNE GIDIN
3. DJ-MIXER YAZISININ ÜSTÜNE GIDIN
4. RESIMDE GÖRDÜGÜNÜZ GIBI "USE DJ-MIXER" DEN ISARETI YOK EDINÖNEMLI:EVET ARKADASLAR COK ÖNEMLI BIR KONUDA SUDUR BU ISLEMI YAPTIKDAN SONRA DIKKATE ALMANIZ GEREKEN SUDUR KI BILGISAYARINIZDAN CIKAN HER SES YAYINADA YANSIMAKDADIR YANI MSN DEN GELEN DRING SESI BILE RADYODA NET BIR SEKILDE DUYULACAKDIR!

Ayrica bu ses ayarlari yapilmasi gerekiyorDİĞER BİR YÖNTEM

Evet Arkadaşlar Bu Konuda Bir Çok Kişinin Benim MSN 'ime Gelip Yardım İstemesinden Sonra Buraya Yazıp Gelenleri Buraya Yönlendirmeye Yada Daha Kolay Bulabilmelerini Sağlamaya Çalışmak İstedim.İhtiyacınız olanlar çok basit. Bir internet bağlantısı (ki bu yazıyı okuduğunuza göre bir bağlantınız var).Şimdi bir yandan bunları indirirken, bir yandan da neler yapacağımızı anlatim;

Bu arada küçük bir uyarı: SHOUTcast ile internet üzerinden radyo yayını yapmak istiyorsanız WinAmp'ın 2.x yada 5.x versiyonlarından birini kurmanız gerekiyor. 3.0'ı çoktan kurduysanız üzülmeyin, iki versiyon makinanızda aynı anda barınabiliyorlar.

İlk olarak winamp 2.81 yada player'i kuralım. Yapacağınız iş son derece basit. İndirdiğiniz dosyaya (winamp281_full.exe yada winamp504_strata.exe) çift tıkladığınızda kurulum fazla müdahale etmenize gerek kalmadan halloluyor.

Şimdi WinAmp'ı kapatıyoruz ve DSP Plugin'ini kuruyoruz. Bunun için de "shoutcast-dsp-1-8-2b-windows.exe" dosyasına çift tıklayın. Böylece WinAmp eklentimizi de kurmuş olduk.
Son olarak da yayın yapmamızı sağlayacak olan uygulamayı kurmak için "shoutcast-1-8-9-windows.exe " dosyasına çift tıklayın. Bu uygulamayı da kurduktan sonra ufak tefek bazı ayarlar yapmamız gerekiyor.

Ayar yapmaya WinAmp eklentisinden başlayalım. Bunu yapabilmek için WinAmp'ı çalıştırın.  Eklentinin ayarlarını yapmak için program penceresinin sol üst köşesinden menüye girmeniz gerekiyor. Menüde de Options'ı, oradan da Preferences'ı seçeceksiniz. Karşınıza gelen pencerede, Plug-ins bölümünün altında yer alan DSP/Effect seçeneğine tıklayın. Sağ tarafta bu eklentiyi etkin hale getirmek için (none) yazan satırın bir altındaki satıra tıklayın. Yeni bir pencere açılacak ve oradan da gerekli ayarları yapacağız.

Main :Bu bölüm, yayına başladıktan sonra çeşitli bilgiler veren bir bölüm dolayısıyla şu anda burada yapacak bir işlem yok.
Output: Bu pencerede, bizi ilgilendiren 3 bölüm var: "Connect", "Connection" ve "Yellowpages" butonları. Connect butonuna tüm ayarlarımızı yaptıktan sonra geri döneceğiz.
Connection: Bu butona tıkladığınızda karşınıza alttaki pencere gelecektir. Buradaki alanları şu şekilde doldurun:
Address: localhost
Password: İstediğiniz herhangi bir şifre. Bir yere not edin tekrar gerekecek.
Encoder: Burada "1" i seçin. Geri kalan ayarları değiştirmeniz gerekmiyor.
Yellowpages: Yellow Pages Configuration yazan kısımda çok da gerekli olmayan ama dinleyicilerinize ek bilgiler verebilecek alanlar var:

"Make this server public": Bu seçeneği işaretlerseniz, SHOUTcast'in sayfalarında listelenirsiniz. Eğer yayınınıza herkesin erişmesini istiyorsanız bu kutuyu işaretleyebilirsiniz.

Description: Yayınınızın adı
URL: Web sitenizin adresi
Genre: Çaldığınız müziğin türü
AIM: AOL Instant Messenger numaranız
ICQ: ICQ numaranız
IRC: IRC kanalınız

"Enable Title Updates": İşte bu bölümdeki en işe yarayan ayar. Eğer bu kutuyu işaretlerseniz, çaldığınız parçalar değiştikçe, dinleyicileriniz de bu değişikliği görebilecekler.

Encoder: Encoder kutusundan "Encoder1" i seçin.
Encoder Type menüsünden MP3 Encoder'ı seçin.
Encoder Settings menüsünden 24kbps, 22.050kHZ, Mono seçin.
Bu ayarlar arasında en çok oynayacağınız bu sonuncusu olacaktır. Burada seçtiğiniz ayarlara ve bağlantı hızınıza göre dinleyicilerinizin yayınınızı hangi kalitede ve ne kadar rahat dinleyeceğini belirleyeceksiniz.
Kısaca anlatmak gerekirse, burada seçtiğiniz kalite ne kadar düşük olursa ses o kadar bozuk fakat dinlemek o kadar kolay olacaktır. Yayın sırasında aynı anda kaç kişinin sizin makinanıza bağlanıp müzik dinleyeceğine bağlı olarak da bu ayarlarda deneme yanılma yoluyla doğru yolu bulacaksınız.

Input: Input Device menüsünden WinAmp(Recommended) seçtiğiniz zaman eklenti ile ilgili ayarlar sona ermiş oluyor.

Bundan sonraki adımda, sunucu uygulamasının ayarlarını yapacağız. Bu Ayarları Yapmak İçin C:\Program Files\SHOUTcast (yada Başka Bir Dizine Kurduysanız Oraya Gidiyorsunuz) Orada sc_serv.ini dosyasını açıp aşağıdaki değişiklikleri yapıyorsunuz!...

Sunucu ayarları:
MaxUser. The maximum number of simultaneous listeners allowed.  Compute a reasonable value for your available upstream bandwidth (i.e. if  you have 256kbps upload DSL, and want to broadcast at 24kbps, you would  choose 256kbps/24kbps=10 maximum listeners.) Setting this value higher  only wastes RAM and screws up your broadcast when more people connect  than you can support.  Alttaki satırda yayınınıza bağlanacak maksimum kullanıcı satırını girin MaxUser=32

Password. While SHOUTcast never asks a listener for a password, a  password is required to broadcast through the server, and to perform administration via the web interface to this server. This server should  consist of only letters and numbers, and is the same server your broadcaster  will need to enter in the SHOUTcast Source Plug-in for Winamp. THIS VALUE  CANNOT BE BLANK.  Eklenti ayarlarını yaparken Output kısmında girdiğiniz şifreyi buraya da girmelisiniz
Password=sifre

PortBase. This is the IP port number your server will run on. The  value, and the value + 1 must be available. If you get a fatal error when  the DNAS is setting up a socket on startup, make sure nothing else on the  machine is running on the same port (telnet localhost portnumber -- if you  get connection refused then you're clear to use that port). Ports < 1024  may require root privledges on *nix machines. The default port is 8000. PortBase=8000

Bu ayarlamaları yaptıktan sonra Notepad'i kapatın. Dosyayı kaydetmek isteyip istemediğinizi sorduğunda evet deyin. İlk yayınınıza başlamanıza çok az bir zaman kaldı. Eğer tüm ayarları yaptıysanız, ufak ufak yayına başlayabiliriz.

Önce, SHOUTcast DNAS uygulamasını başlatın.

Karşınıza yeni bir pencere açılacak. Buradaki satırlarda, sunucu uygulaması ile ilgili bazı istatistikleri görebilirsiniz. Bu pencereyi küçültmek için "Hide Monitor" menüsüne tıklayın. Tekrar açmak isterseniz saati gösteren sağ alt köşeden uygulamanın ikonuna tıklamanız yeterli olur.

İkinci adımda, WinAmp'ı çalıştırın. Program çalıştığında, daha önce ayarlarını yaptığımız SHOUTcast Source penceresi de açılacaktır. Artık yayına başlamaktan iki adım ötedeyiz. WinAmp'a yayınlamak istediğiniz parçaların listesini ekleyin ve "Play" e basın.

Son olarak da, artık her seferinde WinAmp'la birlikte açılıp başınıza dert olan o ince uzun "SHOUTcast Source" penceresinde Output sekmesine gelip connect butonuna bastığınızda yayınınız başlıyor.

Elbette yayınınızın internetten dinlenebilmesi için bağlantınızın yapılmış olması gerekir. Yayını test edebilmek için de dinleyecek kişilerde WinAmp uygulamasının bulunması gereklidir. Yayını dinleyecek kişinin sizin yayını gerçekleştirdiğiniz internete bağlı makinanızın IP adresini bilmesi gereklidir.

Bunu bulmak için de internete bağlandıktan sonra eğer makineniz Windows 98 ise Start>Run menüsünde "winipcfg" yazın, makineniz Windows NT/2000/XP ise Start>Run menüsünde "cmd" yazın ve DOS komut satırında ipconfig yazın. Karşınıza çıkan sayfadan IP numaranızı not alın ve arkadaşlarınıza dağıtmaya başlayın...

Yayını dinlemek isteyen kişi, WinAmp'ın play menüsünde Location'ı seçip, http://(ip adresiniz):8000 yazmalı (Örnek:http://212.144.55.22:8000). Bunu yaptıktan birkaç saniye sonra, sizin radyonuz dinleniyor olacak. Yayınızı birde internet explorer 'a http://(ip adresiniz):8000/listen.pls yazdırarak dinletebilirsin bunu yazdıkları zaman internet explorer'a direk winamp açılır ve sizin yayınınız çalmaya başlar birkaç saniye içinde!...