Cinsellik 4 Kızlık Zarı (Hymen)

Kızlık zarı nedir?

Kızlık zarı doğa tarafından vajenin giriş kısmına yerleştirilmiş olan ve kesin görevi bilinmeyen bir dokudur,bazı bilim adamları adet görünceye kadar vajeni ve rahmi dışarıdan gelebilecek mikroplara karşı koruyan bir oluşum olarak,bazılarıda sadece bir doku kalıntısı olarak değerlendirirler.

Hymen kızlık zarının latince ismidir ,eski Yunanlılarda düğün günü gelin götürülürken söylenen şarkılara HYMENAOUS derlerdi. Düğün tanrısının da adı HYMENAOUS idi. Zifaf gecesi kızlık zarı bu tanrıya adandığı için bu zarın adına HYMEN denilmiştir (1,2 nolu kaynak).

Kızlık zarının insanlık için önemi öncelikle kültüreldir.

 

Yapısı nedir?

Kızlık halkası, bekaret zarı, kızlık perdesi gibi isimlerin de verildiği hymen ,mukoza dediğimiz ağız içi yapısına benzeyen bir yapıya sahiptir., Vagina mukozasının devamından ve vagina ağzında bir kıvrıntı meydana getirmesinden oluşmuş bir zardır. Ön yüzü daha çok deri, arka yüzü ise mukoza karakterindedir (3,4).Hymenin ortasında normal olarak menstruasyon kanının ve vajende üretilen sıvıların akması için bir açıklık vardır

Herkes de kızlık zarı varmıdır?

Bazı kadınlarımızda doğuştan bulunmayabilir.Yokluğu çok nadirdir (1,2).

Kızlık zarı nerededir?

Kızlık zarı vajina (dölyolu) girişinde yaklaşık 1-2 cm. içeridedir.

Herkesin kızlık zarı aynı mıdır?
Vaginal girişin ve çevresindeki organların gerilme kapasitesi östrojen hormonuna bağlıdır. Östrojen, zarı pembe-beyaz ve daha kalın yapar. Düşük östrojen düzeyinde ise zar daha kırmızı ve incedir. Biyolojik kızlık zarı şekillenmesi genellikle kişinin doğumundan önce ortaya çıkar. Kızlık zarının açılması biyolojik mekanizma ve minicik doğal yırtılmalar ile oluşur. Genellikle minik yırtılmaların tümü ön taraftadır. Zar şekillenmesinde enfeksiyon, darbe ve hormonal nedenlerin meydana getirdiği değişiklikler rol oynar (5,7,9,10).

Daha basitçe şöyle diyebiliriz; kadından kadına çok büyük farklılıklar gösterebilmekle beraber belli başlı altı-yedi çeşide ayırabiliriz. Bunlar;

imperfore kızlık zarı,yani Kapalı Kızlık Zarı,

Bu zarda hiç bir açıklık bulunmamaktadır.ilk adet görmeyle beraber problem başlayacak,adet kanı dışarı akamayacağı için şiddetli bir ağrı şikayeti olacak ve sonuçta bu zar üzerinde adet kanının dışarı akmasını sağlayacak kadar bazı delikler hekim tarafından açılacak ve kişi rahatlayacaktır. Bu yapılan işlem kişinin cinsel ilişkide kanamasına mani olmaz.

Annuler kızlık zarı: Halka Şeklinde Kızlık Zarı:En sık rastlananıdır.

Septalı kızlık zarı: Perdeli veya Bölmeli Kızlık Zarı

Kribriformis kızlık zarı,yani Delikli veya Elek Tarzında Kızlık Zarı:bu tip kızlık zarlarının ilişki esnasında yırtılması biraz daha fazla acılı ve zordur.

Esnek Yırtılmayan, Semilunar kızlık zarı,yani Yarım Halka veya Esnek Zar olarak bilinen bilinen kızlık zarı.Zarın dıştan içe kalınlığı fazla olmadığı için genelde ilişki sırasında yırtılmaz.Ancak doğum sırasında yırtılır.

carnosus kızlık zarı,yani Etli Kızlık Zarı  ( kalınlığı fazla olan):bu kızlık zarı da ilişkide kolay kolay yırtılmayan ,bazen bizim ufak bir cerrahi müdehale yapmamızı gerektiren ,bazende kanaması çok fazla olabilen tipte kızlık zarıdır

Fimbriatus kızlık zarı,yani Saçaklı Açıklığı Olan Kızlık Zarı

Daha detaylı ve tıbbi bir sınıflandırma ise şöyle yapılabilinir;

 • Şekline göre

  • Tipik hymenler

   • Halka şeklinde hymen (H. annulare)

   • Yarımay şeklinde hymen (H. semilunare)

   • Dudak şeklinde hymen (H. labiale)

  • Atipik hymenler kizlikzari3.JPG (28403 bytes)

   • Deliksiz hymenler (H. imperforatus)

   • Kalbur biçimde hymen (H. cribriformis)

   • Kalbur şeklinde hymen (H. septatus)

   • Kupa kağıdı şeklinde hymen

 • Karakterine göre

  • Deliğin karakteri

   • Çok küçük delik

   • Orta boy delik

   • Çok geniş delik

  • Serbest kenarın karakteri

   • Düz kenarlı

   • İnce tırtıklı (H denticulaire)

   • Derin çentikli (loblu hymen)

   • Çiçek tacı (H corollaire)

   • Saçaklı (H fronge)

   • Katmerli

 • Mukavemetine göre

  • Zayıf

   • Tül gibi ince

  • Sağlam

   • Lifli (H fibroze)

   • Tendon kıvamında (H tendinoze)

   • Kıkırdağımsı (H kartilajinoze)

 • Elastikiyetine göre

  • Lastik gibi genişleyen

  • Elastikyeti hiç olmayan (1,2,3,7,8)

KIZLIK ZARI İLE İLGİLİ EN SIK SORULAN SORULAR

1-KIZLIK ZARI NEDİR?
Kızlık zarı doğa tarafından vajenin giriş kısmına yerleştirilmiş olan ve kesin görevi bilinmeyen bir dokudur,bazı bilim adamları adet görünceye kadar vajeni ve rahmi dışarıdan gelebilecek mikroplara karşı koruyan bir oluşum olarak, bazıları da sadece bir doku kalıntısı olarak değerlendirirler.

2-KIZLIK ZARININ YAPISI NEDİR?
Kızlık zarı ,mukoza dediğimiz ağız içi yapısına benzeyen bir yapıya sahiptir.

3-HERKESDE KIZLIK ZARI VARMIDIR?
Bazı kadınlarımızda doğuştan bulunmayabilir.

4-KIZLIK ZARI NEREDEDİR?
Kızlık zarı vajina (dölyolu) girişinde yaklaşık 1-2 cm. içeridedir.

5-KİM KONTROL EDEBİLİR? KONTROL SIRASINDA ACIR MI? VEYA ZARAR GELEBİLİR Mİ?
Sadece bir kadın doğum uzmanı bu konuda size yardımcı olabilecektir. Hiç bir acı hissetmeyeceğiniz gibi, hiç bir zararda gelmeyecektir. Bu konuda bir şüpheniz veya sıkıntınız varsa muayeneye gidiniz. Kimse bu konuda muayene olmanızı garip karşılamayacaktır.

6-KIZLIK ZARI İLİŞKİ DIŞINDA NE ZAMAN YIRTILIR?

İlişki dışında nadir olarak bazen Uzakdoğu sporu ,,jimnastik, Binicilik ve jimnastik gibi aktif ve normalin dışında bacak açma hareketi yapanlarda,kaza ve bazen düşmelerde yırtılabilir.

7-KIZLIK ZARININ YIRTILDIĞI NASIL ANLAŞILIR?
Kızlık zarının yırtıldığı ancak muayene sırasında anlaşılır,şöyle oldu-böyle oldu acaba yırtılmış mıdır gibi yorumlar olmaz,tek anlama yolu bir kadın doğum uzmanına muayene olmaktır.

Kızlık zarının ne tarafından yırtıldığı bilinebilirmi?-Yırtılmış bir kızlık zarının ne tarafından ve nasıl yırtıldığı bilinemez,ilişkide penis ilemi,parmak veya başka bir nesne ilemi veya düşme veya başka bir nedenlemi yırtıldığı bilinemez.

Ne zaman yırtıldığı bilinebilinir mi?Yırtılmış olan bir kızlık zarının ne zaman yırtıldığıda bilinemez ancak yeni yani yırtılmadan sonraki yaklaşık ilk 7-10 gün içerisinde muayene edilirse yeni olduğu söylenebilir,yoksa ister bir ay ister 10 yıl önce olmuş olsun fikir yürütülemez,ne zaman yırtıldığı bilinemez.

8-YIRTILAN KIZLIK ZARI SONRA TEKRAR İYİLEŞİR Mİ? KAPANIR MI?
Hayır,farklı bir yapıya sahip olan kızlık zarının yırtılan kısımları hiç bir zaman kendiliğinden tekrar birleşmez.

9-MASTURBASYON YAPARKEN YIRTILABİLİR Mİ?
Eğer içinize bir şey sokmadan sadece sürtünme yoluyla mastürbasyon yapıyorsanız yırtılmaz.

10-KIZLIK ZARI PARMAK GİRMESİNDEN ZARAR GÖRÜR MÜ?
Bu kızlık zarının tipine bağlıdır,bazı kızlık zarına hiç bir şey olmayacağı gibi,bazıları da yırtılabilir.

11-İLK İLİŞKİDE ÇOK ACI VERİR Mİ?
Genelde bu sizin partnerinizle ne kadar uyum içinde olduğunuza ve kızlık zarının tipine de bağlı olmakla beraber yavaş hareket edilecek olursa fazla bir acı vermez. Yada,Eşinizle anlaşarak bir jinekoloğa giderseniz, o kızlık zarınızı uyuştururarak size hiç bir şey hissettirmeden açabilir.

12-YA YIRTILMAZSA?
Yırtılmazsa bir jinekolog tarafından uyuşturularak size hiç bir acı verilmeden açılabilir.

13-İLK İLİŞKİDE KIZLIK ZARININ ACISINDAN ÇOK KORKUYORUM,NE YAPABİLİRİM?
Eşinizle anlaşarak bir jinekologa giderseniz, o kızlık zarınızı uyuşturularak size hiç bir şey hissettirmeden açabilir.

14-ÇOK KANAR MI ?
Hayır,pembe renkli (vajen salgıları ile karıştığı için kanın rengi açılır) bir kaç damla kan gelebilir.

15-YA KANAMA DURMAZSA?
Çok kalın kızlık zarlarında bazen olabilmektedir, doktora müracaat ederseniz o gerekli müdahaleyi yaparak kanamayı durduracaktır.

16-KIZLIK ZARI TAMİR EDİLİR Mİ ? DİKİLİR Mİ?
Evet,kızlık zarı dikilir. Evet. Kızlık zarı tamir edilebilir ve bu işleme himenoplasti (hymenoplasty) ya da hymenorraphy adı verilir. Bunun için ne zaman ya da kaç defa ilişki olduğu önemli değildir. Doğum yapmış kadınlarda bile kızlık zarı tamir edilebilir. Kızlık zarının tamir edildiği ancak jinekolog ya da adli tabip tarafından anlaşılabilir. Ancak kızlık zarı tamirinde kanama olması %100 garanti edilemez. Gerçekte bozulmuş olan zarın tamamen tamir edilmesi ve eski haline getirilmesi olanaksızdır.Son derece ince yapıda olan bu doku genelde dikiş tutmaz. Ortamda bulunan fazla sayıdaki mikroorganizma nedeni ile yara yeri kolayca enfekte olabilir. Buna karşılık vajina duvarından alınan parçalar ile yeni bir hymen yapılabilir. Bu durumun hukuksal ve ahlaki boyutu tartışmalı olmakla beraber bizim toplumumuz gibi bekaret nedeni ile cinayetlerin bile yaygın olarak görüldüğü toplumlarda zaman zaman hayat kurtarıcı olabilmektedir.


Kızlık zarı tamiri ile ilgili olarak tüm dünyada tartışmalar sürmektedir. Ancak bu yapay bekaretin ne kadar gerekli olduğu konusunda fikir birliği yoktur. Özellikle batılı yazarlar bunun son derece gereksiz bir işlem olduğunu düşünürken bazıları işlemin etik açıdan estetik ameliyattan farklı olmadığı fikrindedirler. Açıkçası hymen onarımı talep eden kadınlar buna yaşadıkları toplumsal çevreye bağlı olarak sosyal statülerini, mutluluklarını hatta yaşamlarını devam ettirebilmek için gerek duyduklarını belirtmektedirler. Gerçekten de 1996 yılında Lancet dergisinde yayınlanan bir makelede kızlık zarı tamirinin Mısır'da ilk gece cinayetlerini %80 oranında azalttığı ileri sürülmektedir.

Yeniden elde edilen bekaretin bedeli çok da düşük değildir. Berkeley Tıp Dergisinde yayınlanan bir araştırmada Mısır'da kadınların bu işlem için 100-600 Amerikan doları ödedikleri, Türkiye'de ise ücretlerin 140-1500 Amerikan Doları arasında değiştiği belirtilmektedir.

Her doktor bu ameliyatı yapabilir mi?
Hayır.
Kızlık zarını sadece bir kadın doğum uzmanı diker. Pekçok jinekolog bu ameliyatı prensip olarak yapmaz. Ancak Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere dünyanın hemen her ülkesinde bu ameliyatı yapan doktor ve klinikler mevcuttur.

Ameliyat ne zaman yapılmalıdır ?
Bu yapılacak olan ameliyatın türüne bağlıdır. Bazı ameliyatlar ilişkiden bağımsızken bazı tür dikişler evlenmeden 3 gün önce yapılmalıdır. İşlem genelde 30 dakika kadar süren, genel ya da lokal anestezi altında yapılabilen nispeten basit bir operasyondur

Kızlık zarı dikişi acıtır mı? ne kadar sürer? nasıl bir ameliyattır?-Hayır acımaz, siz uyutularak veya o bölge uyuşturularak yapılır,10 ila 30 dakika arasında sürer,operasyondan sonra rahatlıkla yürüyebilir veya çalışabilirsiniz.Hiç kimse sizin böyle bir operasyon geçirdiğinizi anlamaz.

Kızlık zarım yırtılmıştı, diktirmiştim, tekrar diktirebilir miyim?Evet ,defalarca dahi tamir edilebilinir.

17-DİKİLEN BİR KIZLIK ZARI YÜZDE YÜZ KANAR MI?
Evet,eğer bu işin uzmanı tarafından dikilmişse dikilen bir zar yüzde yüz kanar.

18-DİKİLEN BİR KIZLIK ZARININ DİKİLDİĞİ İLİŞKİYE GİRECEĞİM KİŞİ TARAFINDAN ANLAŞILIR MI?
Kesinlikle hayır,sadece kadın doğum uzmanları veya adli tıp uzmanları bunu anlayabilir

19-KIZLIK ZARI DİKİLMESİ İÇİN İLİŞKİ SAYISININ VEYA NE KADAR SÜREDİR İLİŞKİYE GİRİLDİĞİNİN ÖNEMİ VAR MIDIR?
Hayır yoktur,çocuk doğurmuş kadınlarda dahi bu kızlık zarı tamir edilir.

20-KIZLIK ZARI DİKİŞİ ACIR MI? NE KADAR SÜRER? NASIL BİR AMELİYATTIR?
Hayır acımaz, siz uyutularak veya o bölge uyuşturularak yapılır,10 ila 30 dakika arasında sürer,operasyondan sonra rahatlıkla yürüyebilir veya çalışabilirsiniz.Hiç kimse sizin böyle bir operasyon geçirdiğinizi anlamaz.

21-KIZLIK ZARI İLİŞKİDEN NE KADAR ZAMAN ÖNCE DİKİLMELİDİR?
Bu kızlık zarınızın tipine ve hekiminizin yapacağı ameliyata bağlıdır, bazen bir kaç ay evvel,bazen bir kaç gün evvel bazen de bir yıl önce dikmek gerekir.

22-DİKİLDİKTEN SONRA NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR? DUŞ VESAİRE GİBİ ŞEYLER ZARARLI MIDIR?
Özel bir şey gerektirmez ilk bir kaç gün hekiminizin önerilerine uymak gerekir, rahatlıkla bir kaç gün sonra duş alabilirsiniz.

23-KIZLIK ZARIMI KENDİM KONTROL EDEBİLİR MİYİM?
Hayır ,uygun pozisyonu aldığınızda ayna yardımı ile sadece görebilirsiniz fakat tıbbi bilginiz yetersiz olduğu için hiçbir yorum yapamazsınız.

Kim kontrol edebilir?-Sadece bir kadın doğum uzmanı bu konuda size yardımcı olabilecektir.

Kontrol sırasında acır mı? veya zarar gelebilir mi?-Hiç bir acı hissetmeyeceğiniz gibi, hiç bir zararda gelmeyecektir. Bu konuda bir şüpheniz veya sıkıntınız varsa muayeneye gidiniz.Kimse bu konuda muayene olmanızı garip karşılamayacaktır.

Önemli not:
1-kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığının yorum ile veya yaşanan olaya göre değil sadece veya sadece muayene ile belli olacağından,ve kızlık zarı dikimin
2-hangi şekilde yapılacağı,ne kadar süreceği ve nerede yapılacağı ve
3- maliyeti (ortalama 200-500 dolar arasinda )ancak ve ancak muayene sonrası belirlenebileceğinden
lütfen muayene olmadan bilgi verilemez!
Kızlık zarı muayenesi toplam 3-5 dakika sürer ve acısızdır.Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları genelde normal muayene ücreti karşılığında bu muayeneyi gerçekleştiriler.

Acıların kaynağı,İnsanlığın gözpınarları Acıtmıyorsa gördüklerin,Hala üç maymunu oynuyorsan, Bunca kan gölünün içinde,
Boş ver! Üzülme! Kaybedeceğini, kaybetmişsindir zaten.